naslovnica     o knjižnici     vodič za korisnike     sadržajno programske cjeline     knjižnični fondovi     upiti i prijedlozi
IZBORNIK
novosti i događanja
nove knjige
top lista
foto galerija
arhiva događanja
dokumenti
www.knjiznica.hr
www.gkri.hr
www.svkri.hr
www.kostrena.hr
www.tzo-kostrena.hr

NOVOSTI I DOGAĐANJA

PERUNIKE - tragom božjih strijela
autorica izložbe: dr.sc. Milka Tica, Knjižnice grada Zagreba

Hrvatskih nacionalnih simbola ima jako puno i među najvažnijima su svakako grb, zastava i himna, ali znate li da Hrvatsku predstavlja i jedan cvijet?
Na Izložbi cvijeća Japan Flora 2000. godine na prijedlog Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti perunika ili iris je promovirana kao hrvatski nacionalni cvijet pod sloganom: "Cvijet u svakom kutku svijeta, cvijet shvaćen kao simbol mira među narodima", čime se i Hrvatska pridružila mnogim zemljama koje na ovaj način slave svoja prirodna bogatstva.

Poznata nam je iz bakinih vrtova, a u Hrvatskoj raste dvanaest samoniklih vrsta perunike među kojima su: hrvatska perunika (iris croatica), patuljasta jadranska perunika (iris adriatica), ilirska perunika (iris illyrica), jadranska perunika (iris pseudopallida).

Izložba je postavljena u holu Narodne čitaonice Kostrena Sv. Lucija od 01. travnja do 15. travnja 2015. godine.

Foto galerija

Copyright © 2010 Javna ustanova Narodna knjižnica Kostrena     internet arhiva     studio smart69